Kennel of the West Highland White Terriers
 
 

Moscow - 23.05.2009
National Championship
Judge - Goran Gladic

Hear are show results of our kennel
>>>>

BRAIT NOUZ EDELVEYS - CW, Best Puppy
BRAIT NOUZ ZEPPELIN - CW, Best Junior, Junior Club Champion
VOICE OF MIND FOR BRAIT NOUZ IRSIMOS - Ex.3, CC
BRAIT NOUZ OSGOOD FEELDING - CW, Candidat to Club Champion
WINDACRE WORD PERFECT - CW, Candidat to Club Champion
BRAIT NOUZ WINDY FLOWER - CW, Candidat to Club Champion
MINE DREAMS DEGREE BY PERFECTION - CW, Candidat to Club Champion
BRAIT NOUZ TATOSHA - CW, BOB, Champion of National Club - 2009

Also
"BRAIT NOUZ" - Best kennel of National Championship show

Moscow - 25.01.09
Regional Show
Judge - Barbosov Kirill

Dogs - Intermed.class
CAC, Best Dog - WINDACRE WORD PERFECT - owner Lapina Elena
Dogs - Junior class
JCAC Best Junior, BOB, BIG - BRAIT NOUZ HUNTER PRIDE - owner Sachivayko
Bitches - open class
CAC Best Bitch - MARSELINA - owner Nefedova
Bitches - Intermed. class
CAC - BRAIT NOUZ WINDY FLOWER - owner - Semenova
Bitches - Junior class
JCAC - MECHTA NATALY ELISABET THE GREAT - Owner - Bondarenko

Moscow - 25.01.09
All-Russian Show
Judge - Khomasuridze Revas

Dogs - Intermed.class
CAC, Best Dog BOB - WINDACRE WORD PERFECT - owner Lapina Elena
Dogs - Junior class
JCAC Best Junior - BRAIT NOUZ HUNTER PRIDE - owner Sachivayko
Bitches - open class
CAC - MARSELINA - owner Nefedova
? - FESHN STILE KETRIN SETA JONS - owner Savkina
Bitches - Intermed. class
CAC Best Bitch - BRAIT NOUZ WINDY FLOWER - owner - Semenova
Bitches - Junior class
V.G - MECHTA NATALY ELISABETH THE GREAT - Owner - Bondarenko
Bitches - Puppy class
Best Puppy - MAIN DREEMS SHOPOT LJUBVI - owner Belina

RUSSIA - 2008 27.09.2008
Judge Valentina Ivanischeva (Rus)

>>>>

Dogs - Champion class
Best Dog, BOB, CAC,CACIB - BRAIT NOUZ DAN VERY WELL (Lapina)

Dogs - Open class
Ex.1 CAC 3-d Best dog - BELLEVUE HAPPY FORTUNE (Samosnaeva)
Ex.2 - ARS ONIX IZ DOMA TEFANY (Smirnova)

Dogs - Intermed.class
Ex.1 CAC, 2-d Best dog - AVE CONCORDE DON GIOVANNI (Kravchenko) Ex.2. - SOZVEZDIE AVRORY VITOLD VAN DORN (Mejnerovich)

Dogs - Junior class
Ex.1, JCAC, Best Junior, 3-d Jun.BIS - ALBORADA CHOCO (Lapina&Kuzmenko)
Ex.2 - KLAYD BELOE CHUDO (Konstantinova)
G.-3 - DORSDORF MAKAR ( Bystrjakova)

Dogs - Puppy class
VP.1 - BRAIT NOUZ ZEPPELIN (Lapina)
VP.2 - IRSIMOS WHITE GLORY (Andreeva)

Bitches - Champion class
Ex.1 CAC - BRAIT NOUZ YA MAHA (Lapina)

Bitches - open class
Ex.1. CAC Res.Best Bitch - MECHTA NATALY PROMISE OF LOVE (Ponomareva)
Ex.2 - VESTY BELY VALS AISI (Romanova)

Bitches - Intermed.class
Ex.1. CAC, CACIB, Best Bitch(BOS) - BRAIT NOUZ TATOSHA (Lapina)
Ex.2 - SOZVEZDIE AVRORY GALATEJA (Mejnerovich)

Bitches - Junior class
Ex.1 JCAC - BRAIT NOUZ WINDY FLOWER (Semenova)
Ex.2 - SANNY CLOUD GLEYMIS GRAZIJA FALIJA (Antonova)
Ex.3 - VESTY BELY VALS BEATRICHI (Sudbina)

Bitches - Puppy class
VP.1 BEST PUPPY - BRAIT NOUZ ZEZILIJA (Fedina)
VP.2 - TETCHER BEST OF BEST IZ USADBY VORONOVO (Gurova)
VP.3 - BOMBA (Egorova)